کرونای انگلیسی

بیش از یک سال می‌شود که تمام مردم جهان درگیر با ویروس همه گیر یعنی کرونا شده‌اند. حدودا از اواخر بهمن ماه سال 1398 این ویروس در کشورمان شروع به گسترش یافت. covid-19  از خانواده بزرگ ویروس کرونا می‌باشد و جزو دسته ویروس‌هایی می‌باشند که محتوای ژنتیکی آن‌ها تک رشته‌ایی یا همان RNA ایی هستند.

به دلیل تغییرات ژنتیکی که در این ویروس ایجاد شده، مقاوت و جهش پذیری بسیار بالایی نسبت به فرم طبیعی خود دارد. در حال حاضر ویروس کرونایی که ابتدا در ووهان چین کشف شد جهش پیدا کرده و نوع جدیدی از آن به نام کرونای انگلیسی پیدا شده است.

این جهش سبب افزایش میزان سرایت ویروس به افراد شده است. به طوری که سرعت انتقال ویروس انگلیسی 30 الی 70 درصد بیشتر ویروس کرونای چینی می‌باشد. درواقع می‌‌توان بیان کرد با وجود کرونای انگلیسی دیگر نمی‌توان هیچ نقطه‌ایی را بدون حظور این ویروس احساس کرد.

گسترش کرونای انگلیسی در ایران

در ابتدا هنگامی که این نوع کرونا جهش یافته را در منطقه ووهان چین کشف کردند، نام آن را کرونای چینی یا کرونای ووهان چین نام گذاری کردند. برای کرونای انگلیسی نیز همین شرایط وجود داشت و این نوع ویروس کرونا با جهشات جدید را ابتدا در انگلستان کشف کردند.

اما این بدین معنا نمی‌باشد که ویروس کرونای جدید تنها در خیابان‌های لندن وجود دارد؛ چرا که دنیای امروزی بر پایه جابه جایی، حمل و نقل و ارتباطات می‌گذرد و با اینکه مسئولین کشورمان برای جلوگیری از ورود سریع این ویروس به کنترل مسافرانِ پروازهای برون‌مرزی و قرنطینه کردن افراد مشکوک یا مبتلا پرداخته‌اند اما در این بین افرادی در داخل کشورمان از طریق ویروس کرونای انگلیسی فوت شده‌اند که اصلاً از کشور بیرون نرفته‌اند.

بر اساس گفته‌های وزیر بهداشت با اشاره به ابتلا به ویروس کرونا جهش یافته در میان افرادی که از کشور خارج نشده‌اند، وضعیت فعلی نشان دهنده یک زنگ خطر جدی برای مدیریت کرونا در ایران می‌باشد.

با توجه به آمار مبتلایان و فوت شدگان ویروس کرونای انگلیسی در مناطق مختلف کشور، این ویروس در حال چرخش در کشور است و دیکر هیچ منظقه‌ایی از عدم حضور آن مصون نیست.

تفاوت کرونای انگلیسی با کرونای ووهان چین

جهشی که سبب ایجاد ویروس کرونای انگلیسی شده، باعث شده است که این ویروس از شدت سرایت بیشتری به افراد برخوردار باشد. هرچه شدت سرایت بیشتر باشد، درنتیجه تعداد مبتلایان و فوت شدگان ویروس جدید نیز بیشتر خواهد بود. همچنین کرونای انگلیسی تمایل بالایی به مبتلا کردن گروه‌های سنی زیر 20 سال را دارد.

از نظر ساختار بالینی دو ویروس کرونای انگلیسی و کرونای چینی شبیه به هم می‌باشند. علاوه بر آن علائم هردو یکسان است اما شدت و سختی علائم در نوع انگلیسی بیشتر است.

علائم کرونا شامل تب، سردرد، بدن درد، سرگیچه، تهوع و استفراغ، تنگی نفس، سرفه، اسهال، از دست حس بویایی و چشایی، احساس سنگینی در قفسه سینه و گلودرد می‌باشد. تمامی این نشانه‌ها در همه افراد یکسان نیست و باهم ظهور نمی‌کنند بلکه از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *