طراحی لوگو

طراحی لوگو

طراحی لوگو


امروزه طراحی لوگو در زمینه شناخته شدن و برندینگ هر کسب و کاری بسیار مهم است. لوگو همانند چهره کسب و کار می‌باشد به طوری که زمانی نام برندی بر زمان آورده شود ابتدا لوگوی آن در ذهن ما نمایان می‌گردد. همانطور که میدانید برند به نام، علامت و یا ترکیبی از این دو گفته میشود که به مقاصد مختلفی به ثبت میرد.

بسیاری از افراد همان لوگویی که دارند را به ثبت می‌رسانند. درواقع لوگو بسیار اختصاصی و ویژه است تا بتواند میان شما و سایر کسب و کارها تمایز ایجاد نماید. لوگو به مخاطبان شما می‌فهماند که شما چه کسی هستید و چه خدماتی را ارائه می‌دهید. به بیان دیگر در پشت و پرده هر طراحی لوگو یک معنا یا مفهومی پنهان شده که بیانگر شغل، خدمت، هویت و ارزش های یک مجموعه است.

همچنین لوگو باید ساده و خلاقانه باشد. از طریق این دو ویژگی میتوان یک لوگو زیبا و منحصر به بفردی ایجاد کرد. ساده بودن لوگو باعث میشود که طرح آن در کمترین زمان در ذهن مخاطب ماندگار شود و مخاطب با آن احساس راحتی پیدا کند.

مراحل طراحی حرفه ای لوگو

1. تحقیق درباره زمینه ی کسب و کار

د اولین قدم ابتدا باید درباره موضوع فعالیت کسب و کاری که میخواهیم برای آن طراحی لوگو انجام دهیم، تحقیق کنیم. اینکار باعث میشود یک ذهیت درست و صحیحی از لوگو در ذهنمان ایجاد شود. همچنین تحقیق در زمینه کسب و کار مجوب میشود متوجه شویم که در هر حوزه فعالیتی چه آرمان ها و اهدافی ارزشمند و مورد هدف است در نتیجه آن ها را در طراحی لوگو پیاده کنیم.

ظاهر و احساسی که یک لوگو آژانس مسافرتی القا میکند باید با لوگو گروه موسیقی کاملا متفاوت باشد. در ابتدا باید ببینیم در زمینه کاری مورد نظر چه لوگوهایی طراحی شده و چه تصاویری ارزش نگهداری دارند. در آخر به طراحی لوگویی میپردازیم که با هزاران لوگو موجود در آن زمینه متفاوت باشد. البته منظور این نیست لوگو مورد نظر  بطور اساسی با تمامی لوگوها متفاوت باشد چراکه هدف آن است که مخاطب با دیدن لوگو شما متوجه کسب و کارتان شود.

2. بدست‌آوردن شناخت از صاحب کسب و کار

پس از شناخت کسب و کار موردنظر حال نبوت به شناخت و بررسی صاحب فعالیت میرسد. برای این منظور باید متوجه شویم که ایشان چه کسی هستند و چه خدماتی را به مشتریان خود ارائه میدهند. از طریق اینکار یک طرح کلی و ایده خاص در ذهن طراح ایجاد میشود. همچنین کسب و کارهایی که تازه شروع به فعالیت کرده‌اند بواسطه این پرس‌وجوها میتوانند یک آگاهی بسیار دقیقی از خودشان نیز کسب کنند.

3. ارائه طرح نهایی

در آخر طرح نهایی پس از ارائه نمونه های اولیه و تغییرات جزئی در آن آماده میشود. هر کدام از این تغییراتی که در طراحی لوگو صورت میگیرد باعث تغییر در جذب و ارسال پیام هدف به مشتری می‌شود. در آخر شما میتوانید لوگو موردنظرتان را برای مقاصد مختلف نظیر قرار دادن بر محصولات، خدمات، لباس کارکنان، صفحه سایت و … بکار بگیرید.
اهمیت طراحی لوگو در برند
یکی از اهداف اصلی کسب و کارها در طراحی لوگو، برند شدن و موفقیت در زمینه کاری خود است. با یک سرچ ساده میتوانید مشاهده کنید که تمامی برندهای معتبر دنیا برای خود دارای یک لوگو مخصوص و مشخص هستند که طراحی آن ها از همان ابتدا بطور دقیق و اصولی صورت گرفته است. برای مثال حتما برایتان اتفاق افتاده است که با دیدن لوگوی شرکتی توانستید نام برند آن را حدس بزنید. به طور کلی تصاویر خیلی سریعتر از نام و یا عبارت در ذهن مخاطب نقش میبندند به همین جهت است که طراحی لوگو در بحث برندینگ بسیار حائز اهمیت است. اهمیت طراحی لوگو در برند شامل موارد زیر است:
 • لوگو با بیان خلاقانه‌ی مفهوم برند، تعامل مشتریان را تضمین می‌کند.
 • لوگو در یک نگاه تمامی اطلاعات مورد نیاز را به مشتری می‌دهد.
 • به راحتی در ذهن مخاطب ثبت می‌شود.
 • لوگو برند شما را از رقبایتان متمایز می‌کند.
 • طراحی لوگو حرفه ای اعتماد مشتریان بالقوه‌ی شما را جلب می‌کند.
 • لوگو مخاطبین خاصی را هدف قرار می‌دهد.

قیمت طراحی لوگو

قیمت طراحی لوگو به فاکتورهای مختلفی وابسته است. در ابتدا باید برای خود مشخص کنید که چه میزان بودجه‌ای را برای طراحی لوگو درنظر گرفتید تا درپایان کار دچار مشکل نشوید. مسلما در طراحی لوگوهایی که قیمت آن ها زیاد است، از نرم‌افزارها و المان های گوناگونی برای ساخت آن استفاده میشود. به طور کلی از جمله عواملی که بر قیمت طراحی لوگو تاثیر گذار هستند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حرفه‌ای بودن آژانس تبلیغاتی
 • نمونه کارها
 • تعداد اتودها
 • زمان لازم برای طراحی
 • بررسی برند و کسب و کار
 • بررسی ابعاد کسب و کار و …

اما باید اشاره کرد که در مجموعه های حرفه‌ای مانند ثبت سنتر، قیمت طراحی لوگو با توجه به زمان و انرژی که طراح برای طراحی لوگو صرف میکند، محاسبه میشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *